The Prodigy založil Liam Howlett z Braintree v hrabství Essex. Hudební nadšenec s bohatou historií s kořeny ve ska a hip hopu, dance a house, technu a vůbec všech soudobých stylech elektronické taneční hudby. Muziku si poprvé aktivně, ovšem nakrátko, vyzkoušel v roce 1988 v kapele Cut To Kill. Originální producent a také výrazný DJ se během vystupování v klubu The Barn seznámil s jistým Keith Flintem a Leeroy Thornhillem, dvojkou zajímavých kámošů s divokou minulostí, Liamovi padli do oka jejich fantastické taneční kreace a začala neuvěřitelně plodná spolupráce, která trvá dodnes. Zájem o nový projekt zaznamenala také rychle expandující firma XL Records. Po poslechu prvního dema následoval podpis smlouvy a The Prodigy byli oficiálně na světě. Tři původní členy doplnil ještě Keith "Keeti" Palmer alias Maxim Reality, charismatický MC a vynikající tanečník.
Skutečná historie The Prodigy se píše od roku 1991, kdy vyšla deska What Evil Lurks, extaticky přijatá celou tehdejší rave komunitou. Dodnes funguje a je jednou z nejvyhledávanějších rarit. Následoval singl Charly, atakoval první místa všech hitparád, dále mega úspěšné Everybody In The Place a Fire následované debutovým albem Experience vymrštilo The Prodigy do čela světové taneční scény a 25 týdnů okupovalo britskou Top 40. Prodeje alba vynesli Liamovi & spol první zlatou desku.
Obecně známým pravidlem je, že druhá a třetí deska rozhodnou o tom, zda na to kapela má a není jen výbuchem supernovy s krátkým poločasem rozpadu. V roce 1994 se na trhu objevilo druhé album Music For The Jilted Generation, úchvatná deska nabitá neuvěřitelně famózní hudbou génia Liama Howletta znamenala jasné vítězství kapely nad všemi pochybami. Album je perlou světové taneční produkce, řekl bych jistě jednou z deseti nejlepších elektronických desek všech dob. Je velkým krokem kupředu, navíc v sobě nese poselství protestu proti tehdy nově schválenému diskriminačnímu zákonu proti parties tvz. Criminal Justice Act. Přímo živelnou silou zaútočili na lidi peckami No Good (Start The Dance), Voodoo People a Poison. MTV rotovala klipy, které natočili přední režiséři, album se vznášelo na prvním místě Top Ten několik týdnů, vyhrálo prestižní MTV Music Awards a řadu dalších cen.
Koncertní šňůry, festivaly a parties, dlouhé měsíce na cestách a přesto přese všechno si našli čas k tvorbě nového materiálu, aby v březnu 1996 udeřili další zápalnou bombou v podobě singlu Firestarter, který je údajně osobní zpovědí Keitha Flinta. V březnu 1997 vydávají třetí - a tedy stvrzující - album The Fat Of The Land a během krátké doby prodávají neuvěřitelných sedm milionů kopií tohoto skvělého LP. Videoklip Smack My Bitch Up láme rekordy, vyhrává The Prodigy další titul MTV Music Awards 98 a přidává jim do sbírky také ocenění za Best Video a Best Alternative. Poté si The Prodigy museli zákonitě trochu odpočinout, protože tempo, které drželi několik let za sebou bylo prostě neúnosné. V období klidu se objevila pouze rozšířená a zvukově upravená, dvou disková verze prvního alba Experience s podtitulem Expanded.
Pět let musel svět čekat na novinku Baby´s Got A Temper, okořeněnou skandálem kolem refrénu zmiňujícího hypnotikum Rohypnol. Některé puritánské rozhlasové stanice odmítly singl zařadit do programu, pro klid upjatých duší vznikl radio edit Radio-Mafia a hudba The Prodigy se opět rozlétla k uším dychtivých fanoušků. Klip ke skladbě natáčeli The Prodigy v ČR (více v článku perliček a zajímavostí, který se zde objeví již zítra).
Neuvěřitelná mezera mezi posledním albem a dost dlouhá od vydání posledního singlu vzbudila dohady o další existenci The Prodigy, ty se rozptýlily až v roce 2004, kdy v srpnu vychází Always Outnumbered, Never Outgunned, naprosto odlišné od všeho předchozího materiálu, zvukově dokonalé, pestré a nadmíru zajímavé album reflektující obrovský hudební posun génia Liama Howletta. Podporu albu zajistí globální turné v jehož rámci se The Prodigy po letech vracejí do ČR, aby se stali hlavní hvězdou Orion Hall festivalu 13.5.2005 v hale Z brněnského výstaviště a předvedli bouřlivou show na kterou zcela jistě dlouho nezapomeneme.