System Of A Down



SOADV jednom nahrávacím studiu roku 1993 se sešli dva hudebníci se společným arménským původem, názorem na hudbu, politiku. Serj Tankian a Daron Malakian spolu založili hudební skupinu s názvem Soil. Bubeníkem byl ještě tehdy Andy Khatchadurian a manažerem se stal 19letý Shavo Odadjian, který se ale osvědčil jako výborný basista a po jeho přijmutí do kapely se přejmenovali na System of a Down (námět je z Daronovy básně Victims of a Down). Po menším úspěchu a třech demonahrávkách ze skupiny odešel Andy Khatchadurian, který se chtěl stát frontmanem a nebyl spokojen se stylem hudby. Na jeho post usedl skvělý bubeník John Dolmayan a skupina mohla pokračovat.

V září 1997 se na ně usmálo štěstí. Poté, co se zaměřili hlavně na živá vystoupení po klubech, si je našel již tehdy slavný producent Rick Rubin a nabídl jim smlouvu. System of a Down přijali a roku 1998 vydali pod labelem American Recordings své první album s nijak zvláštním názvem System of a Down, které však bylo nadočekávání úspěšné. Skvělý progresivní mix hardcoru a ethna, první singl Sugar (1999), s bláznivým textem a protiválečným klipem, druhý Spiders (2000), který se objevil na soundtracku k filmu Vřískot 3. Album je také, ostatně jako i ty následující, politicko-kritické, což dokazují například písně War? nebo P.L.U.C.K. (Politically, Lying, Unholy, Cowardly, Killers). Po dva roky Systemy koncertují ( v létě 1998 i na Ozzfestu) a připravují druhé album. Na počátku roku vydávjí singl Johnny, který se však na nové desce neobjeví.

Druhé album, Toxicity, vyšlo v srpnu 2001 a znamenalo totální průlom a obrovský úspěch - 6 milionů prodaných kopií. První singl, Chop Suey! (2002; dvě vydání), geniální videoklip a od Systémů nejznámější song vůbec. Druhý singl, Toxicity (2002; čtyři vydání) v popularitě těsně v závěsu za Chop Suey!. A třetí singl, Aerials (2002; tři vydání), ohromí hlavně skvělým kytarovým refrénem. Z třiceti připravených songů se na album vešlo pouhých čtrnáct, přesto se zbývající dostaly na internet a nelegálně stahovaly. Proto se Systemy rozhodli je vydat pod trefným názvem Steal this Album! (2002). Přesto, že tato deska byla nazvána odpadem z Toxicity, tracky jsou naprosto srovnatelné. K songu BOOM! byl natočen extrémně protiválečný videoklip se záběry z demonstrací po celém světě. Později se skladba stala součástí soundtracku k filmu Fahrenheit 9/11.

Dva roky koncertovali a pak se na čas rozešli, aby splodili své vedlejší projekty. Serj nahrál společně s Artem Tunc Boyaciyanem album s názvem SerArt a s tvorbou SOAD má pramálo společného. Založil vlastní vydavatelství Serjical Strikes, pod kterým jsou dnes čtyři kapely Bad Acid Trip, Kitten for Christian, Fair to Midland a Slow Motion Reign, vydal knihu básní s názvem Cool Gardens a podílel se na projektu Bird up, což jsou předělávky jazzmana Charlieho Parkera. Společně s Tomem Morellem (Audioslave, Rage Against the Machine) založil politickou organizaci Axis of Justice. Daron založil label EatUrMusic, členy jsou skupiny Amen a Saticorn. Shavo se stal členem KCUF, kapely složené z hudebníků různých kapel (SlipKnot, Korn). John si mezitím užíval soukromého života.

SOADOd roku 2003 začali společně připravovat čtvrté album. To se mělo nejdříve jmenovat Hypnotize, ale kvůli velkému počtu skladeb vyšlo se zpoždením v květnu 2005 první část dvojalba Mezmerize/Hypnotize. Okamžitě se toto album vyšplhalo na přední příčku hitparád, kritici ho zahrnovali superlativy, ale fanoušky tak hned přijato nebylo. Ne že by Systemy změnili svůj styl, ale album bylo naprosto odlišné od předchozích. Na zpěvu a textech se podílí více než předtím kytarista Daron, hudba prý ztratila na syrovosti, ale SOAD spíše hudebně dospěli. Na internet se jako první (ještě před vydáním Mezmerize)skladba s videoklipem dostala B.Y.O.B. (Brong your own bombs), jako singl však v obchodech nebyla k prodeji, protože SOAD nechtěli za právoplatný singl politicky zaměřenou skladbu. Druhý singl, skladba Question!, vyšel během koncertování po Evropě, Usa a Kanadě. Klip režíroval Shavo, v jednom starém losangeleském divadle zrealizoval svůj vlastní sen. Druhý disk s názvem Hypnotize byl vydán koncem roku 2005, stejnojmenný singl a lehká odlišnost od své sestry Mezmerize. Druhým singlem rozvířili SOAD mírnou nevoli mezi fanoušky, a to výběrem tracku Lonely Day. Posledním jejich účinkováním byl americký Ozzfest 2006, během něhož oficiálně ohlásili pauzu. Stačí jen doufat, že nebude nijak dlouhá.